vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, xsad, manoslykos

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4395 στις: Δεκεμβρίου 11, 2019, 15:22 »
Όπως έγραψα, έτσι αντιλαμβάνομαι και εγώ το DOA.
Ήρθε, ανοίχτηκε, δεν δουλεύει = DOA

Τι από που προκύπτει το DOA 7 ημερών;
Προκύπτει από τις ίδιες τις εταιρείες. Για παράδειγμα, πήγαινε στο e-shop και κοίταξε σε πόσα ηλεκτρονικά προϊόντα δίνει εγγύηση DOA 7 ημερών...σε εκατοντάδες!

Και αυτή είναι η απορία μου. Τι σημαίνει DOA 7 (ή περισσοτέρων) ημερών!
Φτάνει στα χέρια μου DOA, αλλά έχω περιθώριο να το δηλώσω εντός 7 ημερών;
Μάλλον, αλλά αυτό σημαίνει όντως;

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4396 στις: Δεκεμβρίου 11, 2019, 15:28 »
Υποθέτω πως ναι. Έστω ότι σου φέρνουν από εξωτερικό ένα μοντάκι. Και αυτός που σου το κάνει δώρο το αγόρασε 10.3.19. Αλλά στα χέρια σου φτάνει τελικά στις 20.03.19
ΑΝ ισχύει το DOA 7 ημερών του καταστήματος, και δεν δουλεύει κατά το άνοιγμα, δεν πάει για αντικατάσταση αλλά για επισκευή -εάν και εφόσον επισκευάζεται-.
Ισχύει δηλαδή η εγγύηση του καταστήματος και όχι το DOA.

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4397 στις: Δεκεμβρίου 11, 2019, 18:40 »
Δεν μπορεί κανένας πρακτικά να διαπιστώσει αν κάτι βγήκε χαλασμένο από το κουτί του ή αν χάλασε την έβδομη μέρα.
Το δήλωσες μέσα σε μια βδομάδα σημαίνει πως σε καλύπτει το DOA των 7 ημερών κι εννοείται πως και οι έμποροι το γνωρίζουν αυτό και το αποδέχονται.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4398 στις: Δεκεμβρίου 11, 2019, 21:53 »
Ορθώς κατά τη γνώμη μου, ο νομοθέτης θεωρεί ότι πρακτικά από τη μέρα που παρέλαβες, μέχρι και 7 ημέρες μετά, το προϊόν είναι " του κουτιού " .

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4399 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 19:10 »
Κατά τα λεγόμενα του βίντεο που επισυνάπτω (αν & δεν αφορά αφορά τα προϊόντα που μας ενδιαφέρουν εδώ μέσα), η ΝΟΜΙΚΗ εγγύηση που ισχύει εντός ευρωζώνης είναι τα 2 έτη, για όλα τα προϊόντα. Υπάρχει όμως & η ΕΜΠΟΡΙΚΗ εγγύηση, που, από τα λεγόμενα, είναι μία έξυπνη μέθοδος ώστε ο κάθε πωλητής να μπορεί να καταστρατηγεί την νομική εγγύηση. Την οποία, ναι μεν δικαιούσαι να ζητήσεις, αλλά...περισότερα στο παρακάτω βίντεο (το τμήμα που αφορά τις εγγυήσεις βρίσκεται στα 5.30-9.30 mins, αν δεν θέτε να το δείτε ολόκληρο).  ;D
https://www.youtube.com/watch?v=5ONXpgaBDVk&feature=em-uploademail  

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4400 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 19:43 »
To θέμα έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα και μπορείς να δεις μια απάντηση μου εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,27581.msg1180319.html#msg1180319
Επειδή κάποιος ανημέρωτος έκανε κανάλι στο youtube και λέει τα δικά του δε σημαίνει ότι είναι και σωστά.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4401 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 20:17 »
Συνονόματε, μόνο ανενημέρωτο δεν μπορείς να τον πεις τον συγκεκριμένο στον τομέα του. Τα βίντεα, είναι το λιγότερο από αυτά με τα οποία ασχολείται, έχει συγκεκριμένο/εξειδικευμένο site & μπόλικους συνεργάτες.
Ασε (το αναφέρει κιόλας) πως για ό,τι λέει έχει & τις αντίστοιχες αναφορές-links του europa.eu στην περιγραφή του βίντεο.
Αν & offtopic, το παραθέτω ως προς το δεν πρόκειται για κάποιον τυχαίο clickbait youtuber.
https://www.pcsteps.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2019, 20:28 από treloneritis »

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4402 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 20:28 »
Δηλαδή 1 μοντακι που δούλεψε 30 ώρες πάει για σέρβις και επισκευή.
Αν ήταν μια τηλεόραση κάποιων εκατοντάδων ευρώ, κι έβγαζε βλάβη σε 30 ώρες θα πήγαινε κι αυτή για επισκευή?
Δεν νομίζω να το δεχόταν κανείς αυτό.

Ενημερωτικά ακόμα περιμένω απάντηση απ το σέρβις τους.
Είναι στον έλεγχο μου είπανε από την Πέμπτη.
Και ελέγχεται, ελέγχεται, ελέγχεται.... :))


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2019, 21:18 από Alexiou »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4403 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 21:54 »
Συνονόματε, μόνο ανενημέρωτο δεν μπορείς να τον πεις τον συγκεκριμένο στον τομέα του. Τα βίντεα, είναι το λιγότερο από αυτά με τα οποία ασχολείται, έχει συγκεκριμένο/εξειδικευμένο site & μπόλικους συνεργάτες.
Ασε (το αναφέρει κιόλας) πως για ό,τι λέει έχει & τις αντίστοιχες αναφορές-links του europa.eu στην περιγραφή του βίντεο.
Αν & offtopic, το παραθέτω ως προς το δεν πρόκειται για κάποιον τυχαίο clickbait youtuber.
https://www.pcsteps.gr/
Κι εγώ στην παραπομπή μου σε link του europa.eu αναφέρομαι και μάλιστα επισύναψα και το επίμαχο σημείο για όσους διαβάζουν μόνο τις πρώτες σειρές όπως ο pcsteps.
Ασχολούμαι 28 χρόνια με επισκευές ηλεκτρονικών και έχω συνεργαστεί με πολύ μεγάλες εταιρίες εισηγμένες στο χρηματιστήριο. Γνωρίζω από πρώτο χέρι για τι μιλάω καθώς μου έχουν τύχει εκατοντάδες τέτοιες περιπτώσεις. Αν κάνεις τον κόπο να τηλεφωνήσεις στο ΙΝΚΑ θα σου επιβεβαιώσει αυτά που λέω.

Από εκεί και πέρα καθένας είναι ελεύθερος να μάθει τα πραγματικά του δικαιώματα ή να τα χώνει όπου μπορεί στους πονηρούς εμπόρους (που πολλοί είναι πράγματι πονηροί με την κακή έννοια αλλά όχι παράνομοι στο συγκεκριμένο θέμα)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4404 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 00:01 »
Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το πήρες ανταγωνιστικά. Από την μία, όπως σωστά λες,
"Κι εγώ στην παραπομπή μου σε link του europa.eu αναφέρομαι και μάλιστα επισύναψα και το επίμαχο σημείο για όσους διαβάζουν μόνο τις πρώτες σειρές όπως ο pcsteps".
Από την άλλη, & κείνος έχει στο βίντεό του 3 screenshots με περιεχόμενο αυτών που λέει, & όχι 1 αλλά ΤΡΙΑ links στην περιγραφή του βίντεο. Αρα, το έχει κάνει το homework του & επιπλέον ζητήθηκε με e-mail τοποθέτηση εταιρειών με τις οποίες συνεργάζεται, αλλά χωρίς απάντηση από καμιά τους.  Τόσο επαγγελματίες!!! Ας πρόσεχαν, τί τις έχουν τις Δημόσιες Σχέσεις & τις γραμματείες.:)
Επί της ουσίας πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει να μου δίνουν 2ετή εγγύηση (το Lidl δίνει 3 :) ) από την στιγμή που αυτή χάνεται, όταν παρέλθει ένα 6μηνο (παίρνω το μάξιμουμ) από την παράδοση/αγορά.
Συμπαθάτε μου το offtopic, είδα φως & παρασύρθηκα σε εντελώς άσχετο νήμα. :eyesplash:


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2019, 01:25 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4405 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 10:02 »
Παράθεση
ζητήθηκε με e-mail τοποθέτηση εταιρειών με τις οποίες συνεργάζεται, αλλά χωρίς απάντηση από καμιά τους.  Τόσο επαγγελματίες!!! Ας πρόσεχαν, τί τις έχουν τις Δημόσιες Σχέσεις & τις γραμματείες


Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4406 στις: Μαρτίου 03, 2020, 20:08 »
Καλησπέρα παιδιά,

γνωρίζει κανεις τη πλακετα SEVO 70 της SXK? 

Το βάζουν στο κλώνο του Moonraker και είναι 1-70w.  Υποψιάζομαι πως έιναι η ίδια πλακέτα που βαζουν στο BB 70w

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4407 στις: Μαρτίου 11, 2020, 20:55 »
Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ηλεκτρονικού Squonk mod, μονομπάταρου, φτηνό και αξιόπιστο. Μαξ 50 ευρώ.

Τι έχετε να προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4408 στις: Μαρτίου 12, 2020, 00:47 »
https://www.e-cig.gr/hlektronika-tsigara/mods/mod-set/wismec-luxotic-surface-mod
Μικρό και βολικό (για εμένα τουλάχιστον)

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4409 στις: Μαρτίου 12, 2020, 01:05 »
Γιώργο βάλε 10eu παραπάνω κ πάρε το topside lite
αξιόπιστο, 21700, γίνεται κ απλό mod αν βαρεθείς το ζούληγμα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110696 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159920 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146485 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303281 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530821 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801651 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40999 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet