vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, gstamatos, manoslykos, Stevenboche, lounik, Buliwyf, maprix, vougiouklakis, Tazz

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος katerinastra

  • *
  • 7
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2340 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 09:00 »
Να ρωτήσω, για την καλύτερη συντήρηση των mod, όπως το  ipower 80 w, δηλαδή ενσωματωμένη μπαταρία, είναι καλύτερο  να φορτίζεται όταν έχει πλήρως αποφορτιστεί ή δεν έχει σημασία πότε γίνεται η φόρτιση?

Συνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2341 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 09:16 »
Λιθίου μπαταρία έχει,  φορτίζεις οπότε θες, ότι κάνεις και με το κινητό 

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2342 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 16:37 »
Καλησπέρα.
Τα μοντ με πλακέτα dna συγκρίνονται μόνο με άλλα μοντ dna, ή υπάρχει πλακέτα εξίσου καλή με αυτή της evolv;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2343 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 23:50 »
Υπαρχει και ανωτερη ακομα ..........

Dicodes (και DNA 200) .......

Γενικα ομως ολοι μας δεν εχουμε τα ιδια γουστα.
Για 'μενα η Dicodes και η DNA ειναι οι κορυφες .
Για αλλους η Provape , Aulus , Starplat , YiHi , Nivel , Joyetech και δε συμμαζεύεται.

Η καλυτερη πλακετα ομως , ειναι αυτη που θα σου δωσει αυτο που θελεις , ετσι οπως θελεις και οταν το θελεις για να μη πας στο περιπτερο .
Η καλυτερη συσκευη , η καλυτερη πλακετα , η καλυτερη μπαταρια , ο καλυτερος φορτιστης και το καλυτερο υγρο , ειναι αυτα που θα σε κρατησουν μακρια απο το περιπτερο , ανεξάρτητα μαρκας και δυνατοτήτων .


Μπορει να μην ειναι πλακετα , αλλα μηχανικο μοντακι , οπως εγινε με ΄μενα ........
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 23:56 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος efarmostis

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2344 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 20:29 »
Φίλε shadockan ευχαριστώ για την απάντηση. Μετά τις subohm πλεξούδες με μηχανικά, λέω να προχωρήσω σε ένα dna mod, μιας και έχω καταλήξει, πολύ καιρό τώρα, σε αντιστάσεις άνω ή εκεί γύρω στο ohm με ένα ακούραστο istick 40 tc.

Αν μείνουμε στη dna και αν κατάλαβα καλά, από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ, η πλακέτα σε όλα τα dna είναι ίδια και η διαφοροποίηση έρχεται στα υλικά κατασκευής της υπόλοιπης συσκευής (ποιότητα). Για βατ να πω επίσης πως, είμαι από εκείνους που θεωρούν ότι πάνω από τα 75, είναι σαν να οδηγείς φεράρι 450 στους ελληνικούς αστικούς δρόμους .

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2345 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 23:57 »
Θα γραψω τη γνωμη μου , αν και μπορει να υπαρξει ''θορυβος'' ........

Και τα 75W ειναι πολλα , αχρηστα και ανουσια ........ , αν δεν ατμιζεις με αντιστασεις που το συρμα εχει παχος μεγαλο και μηκος απο 'δω ..................... μεχρι αυριο ...........
Τα Ohms δεν παιζουν ρολο εδω , γιατι η πλακετες πλεον ειναι step down ή με Ελληνικη ορολογια , οι πλακέτες διαθετουν υποβιβαστη τασης .
Οποτε ότι Ωμικη τιμη και να εχει η αντισταση μας , απο τη στιγμη που μπορει να παρακαμψει το φορτιο της μπαταριας και να δωσει το ρευμα που ζηταμε ακριβως , ότι αντισταση και να εχουμε δεν μας ενδιαφερει.

Το θεμα ομως ειναι οτι τα ''75W'' τα χρειαζομαστε αν ζηταμε ρευμα για να θερμανουμε αντιστασεις που ειναι φτιαγμενες με πολυ χοντρο συρμα ή με πολυ συρμα σαν ποσοτητα (π.χ. Clapton κλπ.) .
Το να ζητησουμε ρευμα για απλες αντιστασεις οι οποιες ειναι ικανες να φτασουν τη θερμοκρασια που θελουμε κατα πολυ πιο ευκολα , τοτε ναι ειναι υπεραρκετα και δε νομιζω να σου χρειαστουν καπου ....

Αν θελει καποιος βεβαια να κανει αντισταση των 2.0 Ωμ με μονο συρμα 0.50mm , λογο του οτι απαιτείται καμια δεκαρια μετρα συρμα για να φτασεις αυτα τα Ohms ..... , τοτε χρειαζεσαι 200 και οχι 75 Watts ......... ;D  :)) :eyesplash:

Oποτε σαν βαση παιρνουμε τι αντιστασεις θελουμε να δουλεψουμε σαν κατασκευη και οχι σαν Ωμικη τιμη .... :) ;)


Παρα τα οσα εγραψα πιο πανω ομως , κατα τη γνωμη μου βαση προσωπικης εμπειριας και μονο , ολες πλεον οι πλακετες ειναι καλες .
Το να υπαρχουν διαφορες ειναι πολυ φυσικο , αλλα δε νομιζω να μπορει ευκολα καποιος να τις αντιληφθεί.
Αν καποια οποιαδηποτε πλακετα σε ευχαριστει σαν ατμιστικο αποτελεσμα , τοτε πιστευω οτι ειν αι και η καλυτερη .
Το αν ειναι DNA ή Dicodes , δεν παιζει ρολο αν σε ευχαριστει .
Ολες καλες ειναι.  



Υ.Γ.

Το τι πιστευω εγω , το τι μου αρεσει εμενα , ποια γνωμη εχω για τις υπολοιπες και τη εχω δει / καταλαβει εγω απο τις υπολοιπες πλεκετες , μικρο ρολο παιζουν .
Εσυ πρεπει να εχεις τη γνωση ωστε να αποφασίσεις τι θελεις και ενας τροπος ειναι να δοκιμασεις σε διαφορα καταστηματα ή συναντησεις αμτιστων διαφορα μοντακια .

Για 'μενα η Dicodes FL80 ειναι η ανωτερη , αλλα εχω δοκιμασει και την DNA 75 και μονο καλα λογια εχω να πω ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 00:06 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2346 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 00:06 »
Πιστεύω ότι τα βατ απο κάποιο σημείο και μετά, είναι καθαρά θέμα marketing.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2347 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 18:48 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος yansta

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2348 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 23:40 »
Σκέφτομαι να αγοράσω δύο κιτ και είμαι ανάμεσα στο Evic vtwo και στο toptank mini. 
Ήθελα την γνώμη σας αν αξίζουν? Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτη την τιμή? 

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2349 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 00:00 »
μπορουμε να φωρτιζουμε τον dna 75 πανω στο μοντακι ή καλητερα σε εξωτερικο φορτηστη;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2350 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 01:06 »
Το μοντ δεν παθαίνει κάτι αν φορτίζεις τις μπαταρίες πάνω του μέσω USB.
Οι μπαταρίες παθαίνουν (τουλάχιστον θεωρητικά).
Και πάλι αν μιλάμε για 2-3 φορτίσεις και όχι μόνιμα δεν υπάρχει θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maddogg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2351 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 12:01 »
Καλησπέρα, αγόρασα καινούργιο πριν ένα μήνα το EvicVtwo mini 75W, από εχθές λοιπόν η ένδειξη της μπαταρίας παραμένει στο φουλ ενώ δεν θα έπρεπε. Έχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2352 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 12:32 »
Ξεκίνα με μερικές απλές κινήσεις, όπως άνοιξε-κλείσε το mod, βάλε-βγάλε τη μπαταρία και βλέπεις πως θα πάει.
Αν συνεχίζει να το κάνει, επικοινώνησε με τον έμπορο που αγόρασες...

Αποσυνδεδεμένος Maddogg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2353 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 12:41 »

Το πρώτο που έκανα είναι αυτά που περιγράφεις, αλλά τίποτα... Όταν το βάζω για φόρτιση η ένδειξη ξεκινάει να φορτίζει από το σωστό σημείο π.χ 1/5 της μπαταρίας αλλά μόλις βγάλω το καλωδιο πάει αμέσως στο full.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2354 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 12:45 »
Μη το πολυσκέπτεσαι τότε. Αν με πεσμένη μπαταρία η ένδειξη δείχνει full, κατευθείαν στον έμπορο. Από Ελλάδα αγόρασες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Odin by Baker White Έτοιμα υγρά 256 46802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:45
από Stevenboche
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534150 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236871 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12