vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, manoslykos, dkostas, maprix, gstamatos, Jorge, tony1976, leriban, Buliwyf

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1650 στις: Ιουνίου 21, 2018, 08:09 »
Καλημέρα. Tο Hazelnut της FW είναι πιο κρεμώδες απ' αυτό της TPA. To Double Chocolate dark είναι πιο ''πλούσιο'' σε γεύση από το clear, πιο ''γεμάτο''.
Τα ''καθαρά'' αρώματα είναι πιο υγιεινά και τα ''βρώμικα'' πιο νόστιμα. Συνήθως...

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1651 στις: Ιουνίου 21, 2018, 11:11 »
Καλημερα!! Καποια αρωματα DX δεν εχουν καμια διαφορα απο τα "κανονικα" κι αλλα ειναι ελαχιστα πιο αδυναμα,με αποτελεσμα απλα να χρειαζετε παραπανω ~1% ποσοτητα σε καποιες συνταγες.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1652 στις: Ιουνίου 21, 2018, 16:45 »
Τα v1 συνήθως είναι καλύτερα γευστικά. Τα v2 είναι politically correct. Κάπως έτσι δείτε το.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1653 στις: Ιουνίου 22, 2018, 07:41 »
Για παράδειγμα το CAPELLA Custard v1 είναι πολύ πολύ γευστικότερο (και όχι μόνο κατα τη γνώμη μου) από το v2 αλλά έχει και διακετύλιο :eyesplash: ενώ το v2 δεν έχει καθόλου διακετόνες. Διαλέχτε και πάρτε. Συχωρά τε με αλλά μόνο το v.1. παίρνω

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1654 στις: Ιουλίου 31, 2018, 20:42 »

Tatanka V3
Πιο γεμάτη γεύση,πιο δυνατό σώμα.
Απαλό καπνικό που παραπέμπει σε λιαστά καπνά για πίπα με διανθισμένη απαλή καραμέλα,μιξ ξηρών καρπών και ελαφρά τσιγαρίσια επίγευση.Βουτυρώδες σώμα ελαφρά διακριτό.Οι νότες των καπνικών υπάρχουν παντού κατα τη διάρκεια της εισπνοής αλλά και της εκπνοής.

Ειναι η V3 έκδοση της αρχικής μου συνταγής αλλά για να φτάσω εδώ,έπαιξαν το λιγότερο 17 διαφορετικά batch για να βρω τις ισορροπίες που ήθελα. Με παίδεψε το butter pecan που έδειξε πως σπάει γρήγορα.Στις 20 ημέρες το λιγότερο και αυστηρά η ωρίμανση οπου θεωρώ πως το butter pecan θα έχει ισορροπήσει με τα ξηροκάρπια.Για τα ξηροκάρπια επέλεξα layering αλλά το φουντούκι θα υπερισχύσει στο τέλος και θα κάνει τη διαφορά.Η πυραζίνη θεωρώ ειναι σε λογικά επίπεδα τόσο-όσο.Το dnb θα βοηθήσει και αυτό με τη σειρά του τα καπνικά της flv οπου στα ποσοστά που είναι,τα θεωρώ ιδανικά για αυτό το προφιλ,αλλά και για την επίγευση να είναι κάπως ashy.

Το ry4 double της tpa ανέβηκε στο 5% σε σχέση με την V1 για να δώσει κάτι “το γνώριμο” στο mix ωστε να μην ξενίσει.Τα καπνικά της flv εδώ πνίγουν ‘όσο πρέπει την έντονη καραμέλα του ry4d αλλά συνεργάζονται πολύ καλά με το καπνικό του σκέλος.Συν οτι βοήθησε στο σώμα του υγρού το ry4d μαζί με το graham cracker της fw.Προτίμησα της fw το cracker γιατί πολύ απλά αυτό μου αρέσει προσωπικά.Το θεωρώ πιο βουτυρώδες οπότε θα σιγοντάρει το pecan αλλά και όλη τη συνταγή.

Ειναι σκουρόχρωμο υγρό,δεν είναι γλυκό,ακροβατεί προς το ελαφρώς-αμυδρά όξινο αλλά όχι σε χορτάρι-γρασσίδι (μακριά απο εμάς).
  Οι αντιστάσεις δε τα πάνε καλά μαζί του και κοντά στα 20ml πας για set up.Βαριά 30 ml όσο το έψαχνα,είτε με Ni80,είτε με A1 Kanthal.Σαφώς mtl συνταγή κατά τη γνώμη μου.

Ελπίζω να το απολαύσετε όσο και εγώ και ο Μπαρμπαμπίλιας που ήθελε τα καπνά ενα κλικ πιο πάνω
;)

Acetyl Pyrazine 5% (tpa) 0.30%
Tatanka Tobacco (flv) 0.70%
Butter Pecan (fw) 0.80%
Cured Tobacco (flv) 1.40%
Graham cracker (fw) 0.60%
Hazelnut (flv) 0.70%
Pistachio (tpa) 0.70%
Ry4 double (tpa) 5%
Tobacco dnb (inw) 0.40%
20 ημέρες ωρίμανση το λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1655 στις: Αυγούστου 22, 2018, 17:14 »
chococonut  
σε 70/30 vg/pg, στην άκρη 23 μέρες

Biscuit (Inawera)                    0.5 %
Coconut (TPA)                       0.5 %
Double Chocolate (Clear) (TPA) 1   %
DX Bavarian Cream (TPA)         1   %  
Nut Mix (FA)                          2   %

Γλυκό ξηροκάρπι. Κυρίαρχη γεύση το ξηροκάρπι. Στην εισπνοή αντιλαμβάνομαι αναλογικά όλα τα αρώματα.
Στην εκπνοή κυριαρχεί το ξηροκάρπι,γλυκίζον αλλά όχι μπουχτιστικό.Στη ρινική εκπνοή εντείνεται αυτή η αίσθηση.
Όχι για all day vape, σίγουρα όμως για αρκετές φορές στην διάρκεια της μέρας...
Χρώμα υγρού,προς το πορτοκαλί θα έλεγα.Για ''εχθρικότητα'' στις αντιστάσεις θα επανέλθω,εφ'όσον διαπιστωθεί...
Ωραίο το υγράκι και με μόλις 5% άρωμα...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1656 στις: Αυγούστου 22, 2018, 18:09 »
Το έχω φτιάξει χωρίς το bavarian cream και το nut mix, αλλά με sweetener και φουντούκι.

Η μυρωδιά του μπισκότου είναι φανταστική. Εμένα όμως μου βγήκε πικρό πολύ και έκανα διάφορες αλχημείες για να το γλυκάνω. Προφανώς τη διαφορά την κάνει η bavarian cream. Θα τη δοκιμάσω. :thumpup:

Για τις αντιστάσεις, δεν θες να μάθεις ...  :))

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1657 στις: Αυγούστου 22, 2018, 18:32 »
Πικρό με sweetener?? Πώς έγινε αυτό??
Η bavarian cream πιο πολύ να δέσει τα υπόλοιπα αρώματα...
Αν έχεις τα αρώματα,δοκίμασέ το σε μικρη ποσότητα και μου λες...
Ειλικρινα με ενδιαφέρει η γνώμη σου :yes: :D
P.S ωραίο όνομα δεν του δωσα??;D :))

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1658 στις: Αυγούστου 22, 2018, 20:11 »
Η αλήθεια είναι ότι εγώ βάζω μεγαλύτερα ποσοστά στα αρώματα  :-[

4% μπισκότο 

2% καρύδα

1% double chocolate

1% sweetener 

1% φουντούκι

Τόσο το μπισκοτο της inawera όσο και το d.chocolate πικρίζουν.

Νομίζω ότι κάπου πρέπει να υπάρχει bavarian cream. Μόλις μπορέσω θα πειραματιστώ σε χαμηλότερα ποσοστά.

Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα μια λύση, γιατί μου αρέσει πού ο συνδυασμός της καρύδας και του μπισκότου  :yes:



chococonut  ευρηματικό  :thumpup:



Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1659 στις: Αυγούστου 22, 2018, 20:15 »
Εαν βάζεις μπισκότο της INW 4% είναι αρκετά ψηλά. Δεν σου γδέρνει το λαιμο?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1660 στις: Αυγούστου 22, 2018, 21:08 »
Καθόλου   :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1661 στις: Αυγούστου 22, 2018, 21:12 »
Συμφωνω με τον προλαλισαντα.
Περιεργο. Το Inw Biscuit και στο 2-2.5% εχει δωσει οτι εχει να δωσει, δε χρειαζεται παραπανω.
Οπως το περιγραφεις παντως, περισσοτερο ταιριαζει στην περιγραφη η FA Meringue γι'αυτο που θελεις παρα η Bavarian.
Αν σου αρεσει η καρυδα παντως, καποια στιγμη δοκιμασε την FLV Sweet Coconut.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1662 στις: Αυγούστου 22, 2018, 21:21 »
Κοίτα, εγώ το μπισκότο ήθελα μπροστά. 

Στο μεταξύ όλα τα DIY που φτιάχνω (κλώνοι) έχουν συνολικό ποσοστό αρώματος πάνω από 10%. 

Με αυτή τη λογική έβαλα 9%. Η γεύση είναι όσο έντονη θέλω, απλώς μου πικρίζει και την ανακατεύω με άλλα έτοιμα υγρά για να την αντέξω  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1663 στις: Αυγούστου 22, 2018, 22:04 »
Καταλαβαινω τι γραφεις, αλλα η πικρα μπορει να ειναι απο υπερβολικη ποσοτητα του μπισκοτου αυτου. 
Anyhoo, κουβεντα να γινεται.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1664 στις: Αυγούστου 22, 2018, 22:40 »
  ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ
κι εμένα μου αρέσουν έντονα τα υγρά, αν βγαίνει οπως το θέλω με λίγα αρώματα ακόμα καλύτερα ;)
καμμιά φορά είναι τα αρώματα από μόνα τους δυνατα ή ο συνδυσμός τους που τα κάνει έντονα,έστω και με μικρά ποσοστα...
ένα παράδειγμα έντονου υγρού με μικρα ποσοστά είναι κι αυτό http://e-liquid-recipes.com/recipe/2045536/Odin%20101%20by%20bw%20clone%20v1
το έφτιαξα,δεν μου άρεσε γευστικά,αλλά ήταν έντονο και με κάτω από 5%

Και μια γενική απορία-παράπονο: δεν θα 'επρεπε αυτό το νήμα να έχει περισσότερη κίνηση κι όχι μόνο 111 σελίδες σε 8 χρόνια??????

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33673 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236864 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy