vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

216 επισκέπτες, 12 χρήστες
dkostas, falex, sotosz5, Jorge, gfilip, kos784, lagoudakis, ZoeM, camber, Tem, billythekid, Alexander20

Twitter

ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« στις: Μαΐου 24, 2010, 19:22 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"






Το τελευταιο διαστημα με τυρανα μια μονιμη φαρυγγιτιδα,που μου προκαλει βραχναδα και βηχα
Δεν ξερω αν πρεπει να την συνδεσω με το ατμισμα,η αληθεια ειναι οτι ειμαι πιστευω απο τους ποιο θεριακληδες.
Εχουν παρουσιασθει αναλογα προβληματα σε συνατμιστες του φορουμ?
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:16 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 24, 2010, 19:34 »
Καπετανιο,σε εμενα.Αλλα ειναι απο τα παγωμενα που πινω συνεχεια τις τελευταιες 2 βδομαδες.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 24, 2010, 21:24 »
Σε μένα μου έδιωξε όλες τις φαρυγγίτιδες...

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 24, 2010, 21:30 »
Δεν έχω ξανακούσει κάτι για φαρυγγίτιδα και άτμισμα.
Ενοχλήσεις στο λαιμό έχω μόνο εάν αλλάξω το υγρό που ατμίζω (flue cured).
Αλλά είναι το ίδιο όπως και όταν αλλάζεις μάρκα στο τσιγάρο.
Μήπως αλλάζεις συχνά τις γεύσεις?

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 24, 2010, 22:05 »
Το τελευταιο διαστημα με τυρανα μια μονιμη φαρυγγιτιδα,που μου προκαλει βραχναδα και βηχα
Δεν ξερω αν πρεπει να την συνδεσω με το ατμισμα,η αληθεια ειναι οτι ειμαι πιστευω απο τους ποιο θεριακληδες.
Εχουν παρουσιασθει αναλογα προβληματα σε συνατμιστες του φορουμ?
πιστεύω ότι δεν σχετίζεται με το άτμισμα Καπετάνιε

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 24, 2010, 22:28 »
Θύμισε μου τι είναι η φαρυγγίτιδα,,,εχω ξεχάσει τι είναι  :yes: :yes:
Σοβαρά καπετάνιο απο τότε που ατμίζω ως μουσικός έχω ανέβει 2 τόνους ψηλότερα , που τον ένα δυσκολευόμουν αφάνταστα να τον πω και το 2ο δεν τον είχα πει ποτέ στη ζωή μου. Οι φωνητικές χορδές καθάρισαν ! Βέβαια έχασα 1 χαμηλό τόνο , αλλά χαλάλι του  :laugh1:
Καπετάνιο , φρόντισε να μη κόβεις βόλτες στην πλώρη !  :idiot1: και θα σου περάσει!
Η παρατήρηση του Κωστα επίσης παίζει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 24, 2010, 23:38 »
Μαλλον  η αλλαγη υγρων θα ευθυνεται οπως και με το κτ

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 25, 2010, 10:31 »
Είχα κι εγώ ανάλογα συμπτώματα αλλά ήτανε απο το κρύωμα που είχα αρπάξει και όχι απο το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2010, 09:33 »
καλημερα παιδια και χρονια πολλα και παλι
εδω και ενα μηνα εχει κλεισει τελειως ο λαιμος μου, μια φαρυγγιτιδα που επιμενει.
Δεν ειμαι κρυωμενος και αυτο με βαζει σε σκεψεις σε οτι αφορα το ατμισμα.
Ειχα και στο παρελθον το ιδιο προβλημα αλα υποχωρουσε
Λογω δουλειας δεν μπορεσα να παω σε γιατρο,τωρα που γυρισα θα το κανω και θα δω αν μπορει να μου ξεκαθαρισει τι φταιει

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 28, 2010, 21:00 »
Καπετανιοπως εισαι?πηγες γιατρο?

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 28, 2010, 21:21 »
Καπετανιοπως εισαι?πηγες γιατρο?
πηγα,μου ειπε να κανω πιο αναλυτικες εξετασεις.
Του ανεφερα για το ατμισμα,αλα δεν ειχε ιδεα περι τινος προκειτε.
Μου ειπε μονο οτι η νικοτινη υπαρχει περιπτωση να επηρεαζει.....τωρα τι να πω....


παντως ακομα και αν ειναι αυτο η αποκλειστικη αιτια,δεν θα μπορεσω να το ξεκαθαρισω 100%
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2014, 23:06 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 28, 2010, 22:58 »
Δεν είμαι γιατρός, ασχολούμαι όμως με το θέμα "φωνή" και αυτό που περιγράφεις το ανέφερα κι εγώ στα πρώτα μου μηνύματα ως το πρώτο ανησυχητικό σύμπτωμα από το ξεκίνημά μου στο ατμισμα. Το αντιμετώπισα, όπως αντιμετώπιζα όλες τις ανάλογες περιπτώσεις ερεθισμένου λαιμού.
Πιο συγκεκριμένα:
1. Για να βεβαιωθείς οτι δεν οφείλεται σε μόλυνση, κάνε για 5 μέρες συστηματικά γαργάρες με στοματικά διαλύματα. Μην κάνεις γαργάρες για παραπάνω μέρες γιατί η αντισηπτικές τους ιδιότητες πιθανώς να διαταράξουν την χλωρίδα της στοματικής κοιλότητας. Από εκεί και πέρα συνέχισε τις γαργάρες κάθε βράδυ με αλατόνερο. Έχει και αυτό αντισηπτικές ιδιότητες αλλά μπορείς να συνεχίσεις τις γαργάρες για περισσότερες μέρες
2. Κλείνε τη μέρα σου με ένα ζεστό ρόφημα, καθώς ενυδατώνει και προκαλεί υπεραιμία στην περιοχή. Εγώ συγκινημένα, πίνω για βραδινό ένα ζεστό τσαγάκι και μου μένει και το φίλτρο πυραμίδας  ;)
3. Πίνε πολλές πορτοκαλάδες ή ενίσχυσε τον οργανισμό σου με βιταμίνη C. Ενισχύεις έτσι  την άμυνα του οργανισμού και βοηθά στην ανάρρωσή του
4. Προσπάθησε να μην τρως βαριά πιάτα τα βράδια ή πριν κοιμηθείς.

Από εκεί και πέρα, οι ειδικές καραμέλες δεν θεραπεύουν, απλά ανακουφίζουν. Μπορείς να τις χρησιμοποιείς, ενώ παράλληλα να χρησιμοποιήσεις γενικές πρακτικές αποφυγής επιδείνωσης της φαρυγγίτιδας :
1. Προστάτευε το θώρακα και το λαιμό σου με ρουχισμό, ειδικά αν χρησιμοποιείς μηχανή
2. Περιόρισε το αλκοόλ και τα πικάντικα για κάποιο διάστημα (μπορεί να προκαλέσεις μέχρι και έγκαυμα στην ερεθισμένη περιοχή)
3. Να κοιμάσαι πιο πολύ

Πιο ειδικά, σε μένα βοήθησε και η αλλαγή σε γλυκά υγρά ατμίσματος.
Καλή η συμβουλή του γιατρού για παραπάνω εξετάσεις, τις κάνεις όμως όταν είσαι βέβαιος οτι η φαρυγγίτιδα δεν είναι μικροβιακή και πρέπει να την αντιμετωπίσεις με αντιβίωση. Είναι μονόδρομος, αν μετά από 5 μέρες με όλα τα παραπάνω δεν δεις βελτίωση

Ελπίζω να βοήθησα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 29, 2010, 11:27 »
Αν είχες παλιότερα συχνές οξέιες φαρυγγίτιδες μπορεί να έχεις πλέον χρόνια φαρυγγίτιδα (συνεχές αίσθημα ερεθισμού στο λαιμό που κάνει να νιώθεις την ανάγκη να "καθαρίζεις" συχνά τη φωνή σου) με εξάρσεις οξείας μορφής σαν αυτό που έχεις τώρα.

Το άτμισμα αμφιβάλλω αν συμβάλλει στη θεραπεία της φαρυγγίτιδας πάντως....

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 02, 2011, 08:39 »
Αυτες τις μερες οι φαριγγιτιδες- αμυγδαλιτιδες βρισκονται σε εξαρση γιαυτο το λογο δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. Εγω περασα κρεβατομενος ολες τις γιορτες με φαριγγιτιδα και βαριας μορφη πυωδης αμυγδαλιτιδα. Ο πυρετος ηταν μονιμα σκαρφαλωμενος στο 39 - 39,5 για τρεις συνεχομενες ημερες.
Στο γιατρο που πηγα το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ηταν αν καπνιζω, του απαντησα πως εδω και δυο μηνες το εχω κοψει αλλα κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο και εαν φταιει αυτο για το χαλι του λαιμου μου. Μου απαντησε πως δεν νομιζει να ειναι αυτη η αιτια και οτι οι φαριγγιτιδες - λαριγγιτιδες - αμυγδαλιτιδες εχουν ως αιτιες συγκεκριμενους γνωστους στην ιατρικη μυκυτες που κυκλοφορούν στον αερα και οτι βλεπει ως ποιο πιθανο να πηρα κανενα μυκυτα (αν τελικα φταιει το ητ και δεν με κολησε καποιος) απο βρωμικα φιλτρα (η αληθεια ειναι τα πεταω απο δω και απο εκει). Παντως μου ειπε και οτι το ητ ειναι 10.000 φορες καλυτερο απο το κτ και μου ζητησε να δοκιμασει αν ειχα καμια περιεργη γευση. Του εδωσα το njoy μου με την γευση γαρυφαλο που κανω πλεων σχεδον μονιμα και ξετρελαθηκε, αφου μου παραγγειλε να του παω δυο τσιγαρα για τους γιους του που ειναι καπνιστες μπας και το κοψουν! (κ.Δημητρη ετοιμαζω και αλλη παραγγελια  :D)
Να σημειωσω οτι στα 37 μου που ειμαι τωρα πωτε ξανα δεν ειχα προβληματα στο λαιμο απο φαριγγιτιδες - λαριγγιτιδες - αμυγδαλιτιδες αλλα απο πυρετους ασε... εχω φτασει και 40,5 :heat:

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: φαρυγγιτιδα και ατμισμα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 02, 2011, 13:23 »
και η μητέρα μου έχει τα ίδια συμπτώματα και μαζί όλη η οικογένεια τής αδελφής μου. Είναι και όλοι μαζί στην Ολλανδία (άλλη φορά θα σας πως για τα ΚΑΚΑ χάλια του ΕΣΥ εκεί), με κλειστό λαιμό.
ΧΩΡΙΣ να είμαι γιατρός, την έσωσε το TREBON, που είχε πάρει από εδώ!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110636 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159847 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530762 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801624 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11059 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet