vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 10:56 »
Ωραία, τι power supply χρειάζεται? Βλέπω στο Hobbyking έχει διάφορα. Δηλαδή να πάρω έναν ΒΑ6 σκέτο συν ένα power supply? Ποιο? Αν έιναι να πάρω κάτι που θα φορτίζει και τα power packs από τα παιχνίδια του μικρού μου. Δηλαδή να μην ειναι ψόφιο. Τι θα προτείνατε?

Ένα ψαξιματάκι στο Ebay (imax b6 power supply) θα σου λύσει τις απορίες.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=imax+b6+power+supply&_sacat=0&_from=R40

Κι ο Β6AC ένα τέτοιο, αυτούσιο, έχει εγκιβωτισμένο μέσα του
;)

Αποσυνδεδεμένος martin

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 22:30 »
Αυτός αξίζει σε σχέση με τον BA6?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31281__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories_NL_Warehouse_.html

Λέω αυτόν γιατί βρίσκεται στο ευρωπαϊκό warehouse συν ένα power supply εξωτερικό. Απο Ευρώπη αποφεύγω και το ρίσκο τελωνείου.

αυτον εχω πανω απο χρονο και δουλευει αψογα

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 19:12 »
Τελικά το ξέσκισα αλλά από το πολύ ψάξιμο στο Hobby King αποφάσισα ότι θα πάρω και μερικά τηλεκατευθυνόμενα στο μέλλον για τον μικρό μου. Θ'αρχίσω με ένα αυτοκίνητο και μετά ελικόπτερο. Έχουμε δηλαδή είδη δυο αλλά της πλάκας αν και το ελικοπτεράκι όσο έζησε είχε πολύ πλάκα.

Λοιπόν τελικά πήρα τα εξής και φυσικά όχι μόνο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά για τις διάφορες μπαταρίες που έχω.

Φορτιστής:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6792


Το LIPO Bunker (δεν μπορούσα ν'αντισταθώ!)

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=24647


Power Strip
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17138



Τροφοδοτικό

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13765



Και φυσικά ένα σκασμό θήκες και καλώδια JST κτλ που έχω από ebay και από hobby king.

Φυσικά και δεν χρειάζονται αυτά για το ΗΤ αλλά έχω διάφορες εφαρμογές υπ'όψιν μου π.χ. για το power strip και το εξωτερικό τροφοδοτικό
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2012, 18:13 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 10:48 »
Μόλις παρέλαβα τον iCharger 106B+ αλλά δυστυχώς το τροφοδοτικό δεν έχει έρθει ακόμα γιατί ήταν σε δεύτερη παραγγελία κι έχει καθυστερήσει.

Τον άναψα με ένα μετασχηματιστή 12V που έχω 1000ma αλλά στα 18W που βγάζει δεν νομιζω να κάνει. Τέλος πάντων μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έρθει και το τροφοδοτικό.

Μερικές ερωτήσεις προς τους γνώστες:

1) Οι AW IMR τι κατηγορία Li ειναι? Δηλαδή ως τι τις επιλέγω στο μενού? Επίσης ποια είναι η καλύτερη φόρτιση? 1Α, 2Α υποθέτω το slow charge είναι καλύτερο για τις μπαταρίες? Το ίδιο και για τις ΑΑ, ΑΑΑ που έχω?

2) Πρέπει να κάνω discharge?

2) Έχω αγοράσει κάτι κουτάκια για 18650, για ΑΑ κτλ. Tα συνδέω στο balance port η απευθείας στο output (+/-) port? χρειάζεται balancing για το Η/Τ τι στιγμή που έχω provari και παίρνει μια μπαταρία? Για τις AA, AAA παίζει ρόλο το balancing?

3) Έω αγοράσει διάφορα plugs που μπαίνουν στο balance port τα κολάμε στα καλώδια που βγάζει το κάθε κουτάκι μπαταριών?

Παιδιά συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος και προσπαθώ να μην κάνω καμία ζημιά. Αν γνωρίζει κανείς κι έχει όρεξη ας ρίξει λίγο φως η κανένα λινκ με πληροφορίες.



Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
    • www.publiceye.gr
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 11:46 »

1) Οι AW IMR τι κατηγορία Li ειναι? Δηλαδή ως τι τις επιλέγω στο μενού? Επίσης ποια είναι η καλύτερη φόρτιση? 1Α, 2Α υποθέτω το slow charge είναι καλύτερο για τις μπαταρίες? Το ίδιο και για τις ΑΑ, ΑΑΑ που έχω?

2) Πρέπει να κάνω discharge?

2) Έχω αγοράσει κάτι κουτάκια για 18650, για ΑΑ κτλ. Tα συνδέω στο balance port η απευθείας στο output (+/-) port? χρειάζεται balancing για το Η/Τ τι στιγμή που έχω provari και παίρνει μια μπαταρία? Για τις AA, AAA παίζει ρόλο το balancing?

3) Έω αγοράσει διάφορα plugs που μπαίνουν στο balance port τα κολάμε στα καλώδια που βγάζει το κάθε κουτάκι μπαταριών?


1.Ειναι li, εαν εχεις χρονο βαλε μικρη τιμή πχ σε μπαταριες 600ma 0.2-0.3 Α ειναι κάλα,2600ma 1,0-1,5 ειναι κάλα ( εγω προτημω την πολυ αργη φόρτιση σε 2600 βαζω 0.6 Α)
2.Απο καιρο σε καιρο καλο ειναι να κάνεις
3.balance κανεις μονό στα Λιθιά και οταν εχεις να κανεις πανω απο ενα στοιχειά της ιδιας χωρητικότητας  , εσύ αφου θα βαζεις 1 μπαταρια δεν κανεις balance
4.Αυτο που κανω εγω ειναι :βαζω μαγνιτακια στους πόλους και εχω κολησει με κολητηρι ροδελίτσες σιδερενιες στα καλώδια(-,+) και τα ενωνω με τα μαγνητάκια.
καλο ειναι να μην κολησεις τα μαγνιτακια με τα καλώδια γιατι με τη θερμοκρασια απομαγνητίζονται .
Καλη τύχη :thumpup:
Υ.Γ. Ειναι εξαιρετικος αυτος ο φορτιστής !!!




Τον άναψα με ένα μετασχηματιστή 12V που έχω 1000ma αλλά στα 18W που βγάζει δεν νομιζω να κάνει. Τέλος πάντων μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έρθει και το τροφοδοτικό.


Εαν βαλεις μια τιμη για φορτηση κατω απο 1 Α δεν θα εχεις πρόβλημα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2013, 12:07 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 20:00 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Το Bunker ενώ είναι ωραίο μέχρι να συναρμολογηθεί μου έσπασε τα νεύρα για να το βιδώσω. Μιλάμε για ΜΠΕΛΑ! Αν το πάρει κάποιοςς μεγάλη προσοχή να μην κόψει κανένα χέρι γιατί οι ακμές του δεν ήταν τριμαρισμένες. Τις πέρασα με λιμα για σιγουριά.

Οι μπαταρίες είναι Li αλλά τι Li (LiPo?)

Μόλις βρω χρόνο θα βγουν τα κολλητήρια να φτιάξω τα κουτάκια.

Βασικά θα κάτσω να διαβάσω το manual επίσης.

Μαζί με τον φορτιστή ήρθε κι ένα πρόγραμμα σε CD (και USB driver), το LogView το οποίο παρακολουθεί το φορτιστή και καταγράφει καμπύλες φόρτισης. Έχει πολλές επιλογές αλλά ειλικρινά θέλει ψάξιμο γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά.

Θα δοκιμάσω αργότερα μια πρώτη φόρτιση με κάτι ΑΑ που έχω.




Αποσυνδεδεμένος martin

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 14, 2013, 20:04 »
ναι liPo ειναι  :yes:

Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 00:48 »
         Αν θες να κανεις balance 2 μπαταριες θα χρησιμοποιησεις balance plug με 3 καλωδια το ενα στο + το αλλο στο - και το μεσαιο στην ενωση των 2 μπαταριων.Αν θες να κανεις balance 3 μπαταριες θα χρησιμοποιησεις balance plug με 4 καλωδια το ενα στο + το αλλο στο - και τα μεσαιο στις ενωσεις των μπαταριων και παει λεγοντας. Ελπιζω να εγινα κατανοητος , ειναι ευκολοτερο να το κανεις παρα να το λες. Ετσι κι αλλιως οτι χρειαστεις τα λεμε και απο κοντα.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 02:09 »
Κατανοητότατο! +- στα άκρα και ενδιάμεσα καλώδια στις ενώσεις μπαταριών.

Έφτιαξα τα κουτιά φόρτισης με βύσματα για εύκολία και δοκιμάζω κάτι NiMH. Σκέφτομαι όταν έρθει και το τροφοδοτικό να τα βάλω όλα πάνω σε ένα ξύλο και να κάνω κάτι σαν "σταθμό φόρτισης" για όλες τις μπαταρίες του σπιτιού αν και είναι άπειρες με τόσες συσκευές συν τα παιδικά πια! Έχω σιχαθεί τους 200 φορτιστές!



Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 09:36 »
βαλτε και κανενα σχεδιο βρε παιδια βαλτε και κανενα σχεδιο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 16:06 »
Μόλις ανακάλυψα ένα πρόβλημα. Σύνδεσα ένα JST 3 pin plug με το κουτάκι φόρτισης κολλώντας το μεσαίο pin στο συρματάκι του κουτιού που συνδέει τους δυο πόλους των μπαταριών και τα άλλα δυο στο +- αντοίστιχα. ΑΜ ΔΕ! Δε δουλεύει έτσι.

Πρέπει να συνδέσεις την κύρια έξοδο ρεύματος (+-) του φορτιστή επίσης για να δουλέψει γιατί αλλιώς βγάζει LOW VOLTAGE error και δεν μπορούσα να φορτίσω. Προς το παρόν ξήλωσα το JST και τις έβαλα να φορτίσουν χωρίς balancing με απ'ευθείας τροφοδοσία από την κύρια έξοδο του φορτιστή.

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να κολλήσω στο JST εκτός του κεντρικόυ καλωδίου (1,2,3 αναλόγως των cells) και την τροφοδοσία από την κύρια έξοδο? Δηλαδή το +- του JST εκτός τα καλώδια +- απο τη θήκη με τις μπαταρίες θα πρέπει να πάρει και τα καλώδια +- από την κύρια έξοδο?

Δηλαδή το +- του JST θα έχει δυο καλώδια το καθένα και στην ουσία η κύρια έξοδος +- κάνει κύκλωμα με τα +- του balance port?



Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 16:42 »
Για δες μηπως σε βοηθησει

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3380.msg105050.html#msg105050


Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 19:44 »
Το βρήκα και το διάγραμμα το έχει και στο manual και είναι σαν αυτό που έβαλε ο Lupo. Το ένα το κουτί το έφτιαξα και δουλεύει τζετ. Ο φορτιστής σου δείχνει τι ρεύμα έχει η κάθε μπαταρία με το πάτημα ενός κουμπιού και μετρά επίσης την εσωτερική της αντίσταση.

Μου έφαγε μερικές ώριτσες αλλά έφτιαξα διάφορα καλώδια με βυσματάκι οπότε τώρα μπαινοβγαινουν έυκολα. Από την κύρια τροφοδοσία του φορτιστή φευγει ένα καλώδια με δικά του Bannana plugs που καταλήγει σε ένα φυσάκι δίπινο αρσενικό. Όλα τα κουτάκια φόρτισης που έφτιαξα και θα φτιάξω έχουν το ανάλογο θυληκό οπότε η σύνδεση είναι εύκολη. Το ιδανικό θα ήταν ένα switchbox που να επιλέγεις μπαταριοθήκη αλλά για την ώρα βαριέμαι να το ψάξω.

Κάτι ακόμα. Οι μπαταριοθήκες που είναι π.χ. για 2 ή παραπάνω μπαταρίες δεν δουλεύουν με μια μπαταρία εκτός κι αν κλείσεις το κύκλωμα της κενής θέσης το οποίο κάνω με καλώδιο και δυο κροκοδειλάκια στην άκρη αλλά θα πάρω και μονές.


Έκανα και μια πατάτα και φόρτισα μια 18500 στα 4.5 Volt με την οποία τώρα ατμίζω και είναι ακόμα στα 4.3V ----- σφαίρα πάει!  ;D Πέραν της πλάκας θέλει προσοχή και καλό είναι όποιος ασχοληθεί να παίρνει και τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας.

Προς το παρόν είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τον φορτιστή και έχει είδη αναστήσει ένα power pack από ένα τηλεκατευθηνόμενο η οποία δεν κράταγε ούτε 5 λεπτά και έβγαλε είδη 20!

Ο φορτιστής έχει λειτουργία cycle που τον βάζεις να απόφορτίζει και να φορτίζει (και το ανάποδο) τις μπαταρίες για όσες φορές επιλέξεις που είναι χρήσιμο για καινούριες μπαταρίες στο στρώσιμο καθώς και λειτουργία forming charge που βοηθάει στην εξάλειψη ανισορροπιών χωρητικότητας μεκαξύ κυψελών της μπαταρίες ειδικά σε NiMH/NiCD.


Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με το Logview στο PC αλλά έχουμε καιρό.



Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 21:01 »
Δεν το πιστεύω πόσο καλή δουλειά γίνεται με τον ψηφιακό φορτιστή. Έχουν αναστηθεί είδη δυο packs που είχα από παιχνίδια καθώς και καμιά 10αρια NiMH. Για να συνέλθουν τις βάζω σε discharge/charge πρόγραμμα και κάνω και forming charge.

Έκαν και cycle σε όλες τις 18650, 18500, 18350 που έχω και μετά από balanced charge βγαίνουν ακριβώς το ίδιο.

Έχει λίγο μπελά για να στήσεις τα κουτάκια φόρτισης και τα διπλά θέλουν γεφύρωμα όταν βάζεις μια μπαταρία αλλά λύνεται. Έχω παραγγείλει μερικά κουτιά ακόμα οπότε θα έχω για κάθε μπαταρία και μονά και διπλά. Επίσης θα βάλω σε όλα τα κουτάκια βύσματα για την τροφοδοσία για να τα συνδέω ξεσυνδέω εύκολα.

Και μια ερώτηση προς τους έμπειρους:

Αυτό το parallel board



υποθέτω πως δουλεύει και μόνο με ένα κουτάκι π.χ. δυο cells. Απ'ότι έχω καταλάβει φορτίζεις παράλληλα ίδια packs ή κουτάκια με ίδιες μπαταρίες όπως 2 Χ (2Χ18650) σωστά? Δεν μπορείς να βάλεις 2 18650 και 2 18350 γιατί δεν θα τις ξεχωρίζει ο φορτιστής.

Τέλος, επειδή έχω πολλές μπαταρίες NiMH και τον έχω είδη συνεχώς κατειλημμένο πειράζει να φορτίζω τις LiPO και στον Xstar WP2II μερικές φορές?

Αλλιώς χτυπάς αυτόν και καθάρισες! ;D



Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ψηφιακοί Φορτιστές μπαταρίας (peak charger)
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 19:13 »
Το τροφοδοτικό ήρθε επιτέλους αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα! Κάνει θόρυβο το ανεμιστηράκι του το οποίο δεν σταματάει αλλά και στις χαμηλότερες στροφές είναι ενοχλητικό. Δηλαδή σε σχέση με τον 12v μετασχηματιστή των 1000mah που δεν ακούγεται φυσικά καθόλου είναι θορυβώδες για να το έχεις κοντά σου π.χ. πάνω στο γραφείο. Αν το πάρει κανείς απλά προειδοποιώ.

Πάλι τον μετασχηματιστή έβαλα πάνω. Βέβαι αν θες πάνω από 1Α φόρτιση τότε χρειάζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2013, 19:21 από Jargon »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515299 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801596 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet