vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 6 χρήστες
kyrgiannis, Zdgatapsychs, Jorge, Milarepa, Tazz, mode plagal

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος stavrious

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
στο Ni 200 που παιζει με ελεγχο θερμοκρασιας δεν προτεινεται dry burn,στο Νi 80 κανεις κανονικοτατα.
μπορεις να κανεις ανοιχτες η κλειστες με το Νi 80 της vandy vape αναλογως τι προτιμας

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Στα Ni80, SS και Kanthal μπορούμε να κάνουμε dry burn και είναι απαραίτητο όταν στήνουμε με κλειστές σπείρες.
Στα Ni200 και Ti απαγορεύεται το dry burn και πρέπει να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά σε λειτουργιά ελέγχου θερμοκρασίας.

Όσον αφορά τις σπείρες, θεωρώ ότι με κλειστές η γεύση είναι σαφώς καλύτερη και υπάρχει λιγότερο spitback, αλλά αυτό είναι θέμα προτίμισης/αντίληψης.

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Τόσο καιρό χρησιμοποιώ Kanthal A1 0.40mm (26awg). Του κάνω 6 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα γύρω στα 0.82Ω και 20 watt.
Πήρα από φίλο μου μερικά εκαστοστά Ni80 0.32mm (28awg) να δοκιμάσω πιο λεπτό συρματάκι. Του έκανα και αυτού 6 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα και η αντίσταση βγήκε 0.94Ω. Το δουλεύω στα 13 watt.

Αυτά που έχω καταλάβει ως διαφορά είναι πιο σφικτή τζούρα. Είναι παραισθήσεις ή "έσφιξε" όντως η τζούρα λόγω λεπτότερου σύρματος;
Επίσης κατάλαβα εντελώς διαφορετική γεύση. Άλλα υγρά μου άρεσαν περισσότερο, άλλα λιγότερο έως καθόλου.

Ατμοποιητή και ρυθμίσεις αέρα ίδια (Hussar Clone με 2mm pin).  Στα ίδια watt, δεν μπορώ να παίξω τα σύρματα.
Ποιες από τις διαφορές οφείλονται στο είδος σύρματος και ποιες στο πάχος;
Αν πάρω Kanthal A1 0.32μμ τι συγκρίσεις θα μπορώ να κάνω σε θέμα γεύσης-τζούρας κλπ κλπ σε σχέση με το 40αρι και τι συγκρίσεις σε σχέση με το Ni80 32αρι;

Απ' ότι έχω καταλάβει Ni80 και Kanthal 32αρι, θα παίξουν πάνω κάτω ίδια Watt, αλλά με διαφορετική ωμικότητα; Άρα η γεύση οφείλεται στο σύρμα και η τζούρα που "έσφιξε" στο πάχος;

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Δε ξερω γιατι το πηρα, εχω μαζεψει ενα σκασμό συρματα.
Ni80 24ga (50mm) κάνουμε τιποτα με αυτο;

Ακόμα και 22ga που ειχα βαλει στον citadel γελαει ο κόσμος νομιζω σε σχέση με τις πλεξεις. ( ας πουμε flatwire uk, coilology διαφορα κλπ) πολυ υποτονικο το αποτελεσμα, δε πιανει ουτε το 50% των ni80 fused κατ εμε.

Citadel, skyfall, supersonic, hadaly και le conqorde απο rda
Skyline και kayfun v5 απο rta που μπορει να το δεχτουν.
Στον Doggy (τον αερατο sjmy) υπερβολη μου κανει..

Νομιζω αλλο ενα συρμα που το πηρα τσαμπα ε;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Στον hadaly μια χαρά θα παίξει.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Λες; Θα το δοκιμασω εκει.

Αν θυμάμαι το χα βαλει στον skyfall. Αλλα για να μη το θυμάμαι με σιγουριά, δε θα μου άρεσε.  :))

Edit. Κωστα να υποθέσω μονό θα εννοείς ετσι; οχι διπλο παράλληλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2018, 00:02 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.
« Απάντηση #2571 στις: Δεκεμβρίου 12, 2018, 00:08 »
Ναι μονό κανε, 6 σπειρες σε 3mm πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, μια ερωτηση,σε συρμα ni80 κανουμε dry burn?


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, κανονικά

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
ΚΟΛΑΣΗ λέμε.

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Ποιο καρουλακι προτείνεται από αυτά τα καινούργια MTL σύρματα φίλοι μου ; 

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας εχει κανεις τον dropdead?εχω δοκιμασει για διπλες αντιστασεις, συρμα ni80 frame staple της coilology και ni80 clapton wire της vandy vape και θερμαινεται πολυ ο ατμοποιητης και το επιστομιο,ακομα και σε αντιστασεις 0,35,εχετε καποιο συρμα να προτεινετε?η μονη λυση ειναι ελεγχος θερμοκρασιας?

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Ποιο καρουλακι προτείνεται από αυτά τα καινούργια MTL σύρματα φίλοι μου ;
Νομίζω της coilology θα επαιρνα. Εχει δυο Ni80 (fused και staple)
Εχει και ss αν σου αρεσει το ss..

Fused clapton το χω δοκιμασει σε rta's και σε le conqorde, θετικό feedback απο εμενα.
Το staple το χω κ εκεινο αλλα δεν το εχω βαλει ακομα καπου για να πω εντυπώσεις.
Ni80 και τα δυο.

Vandyvape δε νομιζω να ξαναπροτιμήσω αφου υπαρχουν εκεινα.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Αληθεια, clapton kanthal για mtl,εκτος απο το αθλιο της vandy vape εχει κανεις να προτεινει;

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ Αθήνα σε κανθαλ μόνο της βαντυ εχω βρει, τα άλλα είναι ni80

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34950 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos