vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 9 χρήστες
Milarepa, maprix, lounik, Jorge, giorgos1999, tibolaso, Sergios, Buliwyf, ZoeM

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Εγω χρησιμοποιω νικελοχρωμιο σε μηχανικο και παιζει παρα πολύ καλα.
40αρι Ν80, περιπου 0,6-0,7ωμ.
Θεωρω ότι βγαζει καλυτερη γευση από kanthal και SS.
Στο μηχανικο πραγματι δεν ρυθμίζεις τιποτα παρα μονο τον νομο του ωμ.
Το μονο που πρεπει να προσεξεις είναι η καλη τροφοδοσια και να μην φτασεις πολύ χαμηλα την τιμη της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
δεν υπαρχει θεμα με nicrhome και μηχανικο απλα επειδη πυρωνει πολυ ευκολα και εντονα οταν τα σκαει το μηχανικο πρεπει ναχεις πλουσια τροφοδοσια για να μην την αρπαξεις  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Θα κάνω σκόπιμα μια ερώτηση που έχει γίνει πολλές φορές σε άπειρα forums. Το βαμβάκι ή τέλος πάντων με ότι στουμπώνετε την αντίσταση οφείλει να είναι άοσμο. Το σύρμα της αντίστασης είναι εκ των πραγμάτων άοσμο εκτός αν με τη θέρμανση παράγει διάφορα κακά πράγματα που μυρίζουν! Ποιές είναι οι διαφορές; Πόσο ποτίζει το βαμβάκι (ή αυτό που στουμπώνετε) και πόσο αντέχει σε χαμηλή τροφοδοσία χωρίς να καεί και πόσο γρήγορα ανεβάζει θερμοκρασία το σύρμα της αντίστασης. Η τελική μυρωδιά (ή γεύση που τη λέμε καταχρηστικά) οφείλεται μόνο στο υγρό τροφοδοσίας. Στα πόσα Watt ή πόσα Ohm ή Joule ή οτιδήποτε προτιμάτε θα καθορίσει το προσωπικό μας hot spot που σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι τελείως διαφορετικό. Λέω κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Είναι αρκετές οι διαφορές μεταξύ υλικών απορρόφησης που χρησιμοποιούμε, ενδεικτικά θα αναφέρω μερικές παραμέτρους οι οποίες συμβάλλουν στη διαμόρφωση γνώμης γι αυτά:

1) Είναι ευκολοδούλευτο?
2) Παρέχει αδιάλλειπτη τροφοδοσία?
3) Αν η απάντηση στο 2 είναι ναι, ισχύει αυτό και σε ψηλά watt?
4) Αν η απάντηση στο 3 είναι ναι, σημαίνει πλημμύρα σε χαμηλά watt?
5) Το αρχικό πότισμα γίνεται εύκολα?
6) Χρειάζεται κάποια ml ώστε να αρχίσει να αποδίδει σωστά? Να φύγει η βαμβακίλα αν υπάρχει?
7) Αποδίδει καθαρά τις γεύσεις?
8 ) Έχει αντοχή στο χρόνο? Πόσα ml με ένα δεδομένο υγρό?
9) Παίρνεις αρκετή ποσότητα για την τιμή που πληρώνεις?

Και άλλες.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει βαμβάκι ή άλλο απορροφητικό υλικό το οποίο να καλύπτει στο έπακρο όλες αυτές τις απαιτήσεις. Όπως δεν υπάρχει και ο τέλειος ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω κάτι ισχύει το χοντρό σύρμα γεύση ψιλό χτύπημα και όταν λέμε πχ χοντρο ποιο θεωρείται το μόνο που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι 25 μμ μετά από πρόταση φίλου για να βγάζω αντίσταση 1.7  1.8 που θέλω  αυτό είναι ψιλό η χοντρο

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Το χοντρό σύρμα = γεύση, το ψιλό σύρμα = χτύπημα, δεν ισχύει φυσικά. Το 0.25mm που έχεις θεωρείται αρκετά ψιλό σύρμα. Ως χοντρά, να υπολογίζεις τα σύρματα από 0.35mm και πάνω.

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Βρε πως αλλάζουν οι καιροί........
Ψιλό το 25άρι.....  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Πετονιά θα έλεγα!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Kλωστή θα έλεγα έγω.   Λεπτό είναι το 50άρι :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παίδες.Εδω και κάνα χρόνο δουλεύω τα σύρματα της UD.Το θέμα είναι ότι πολλοί εδώ μέσα λένε ότι είναι το χειρότερο σύρμα, ισχύει αυτό όντως;(γιατί έχω πολλά καρούλια διαφόρων διατομών και είναι κρίμα να πάνε χαμένα)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ τα χρησιμοποιούσα πάντα γιατί τα έβρισκα παντού και σε πολλές διαστάσεις. Ένα πρόβλημα που υπήρχε ήταν ότι δεν εμφάνιζαν σταθερή αντίσταση (κράμα; διάμετρος; ) αλλά ούτως ή άλλως το μέτραγα πριν το βάλω και έπαιζε +/- 1/2 σπείρα σε 2,5mm αντίσταση. Για ένα φεγγάρι χρησιμοποιούσα Resitherm (σταθερότατο) και εδώ και λίγο καιρό Zirconium (επίσης σταθερό). Το πρόβλημά μου ήταν λιγώτερο σε vw λειτουργία και πιό έντονο σε tc. Πάντως δε θα τα χαρακτήριζα για πέταμα, εκτός αν κάποιος ξέρει κάτι για τη σύνθεση των κραμάτων που χρησιμοποιεί...

Αποσυνδεδεμένος bonhamas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Σημερα αγορασα εναν kayfun v3 mini και στο μαγαζι μου καναν στησιμο με nichrome.  Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα κανθαλ και αραια και που ss. Λοιπον η γευση του nichrome μου αρεσει παρα πολυ. Αλλα φοβαμαι γιατι εχω ακουσει η καταλαβει οτι ειναι βλαβερο για την υγεια. Ποια ειναι η σοφια του φορουμ? Να παρω κανα καρουλακι η να γυρισω κανθαλ?

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Κοιτα εγώ δεν ξέρω καμία Σοφία στο φορουμ ,καινούριος είμαι, ποια ειναι αυτή ; Πουλάει σύρματα ; ;D
Αλλά λέω  αφου είναι το πρώτο στήσιμο που σου καναν οταν τον αγόρασες πιο ασφαλές μου φαινετια να δοκιμάσεις πρώτα και ενα στησιμο με κανθαλ , πιο ασφαλές απο θέμα να ξέρεις αν υπαρχει διαφορά η τουλαχιστον σου φαινεται οτι υπαρχει διαφορά και μετά αποφασίζεις με τι θα στήνεις, απο θέμα ασφάλειας και υγειας δεν εχω αποψη , ειναι ενας τομεας που μακαρι να ειχαμε ερευνες και ξεκαθαρα συμπεράσματα , αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχουν ακομα.

Αποσυνδεδεμένος bonhamas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Καλα ναι κανθαλ θα βαλω σιγουρα!

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου το θέμα είναι εσένα πιο σύρμα σου αρέσει περισσότερο από εκεί και πέρα καλό είναι να μην γίνεται dry burn σε κανένα σύρμα (αν και δεν υπάρχουν έρευνες για αυτο) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .
Κανένας όμως δεν μπορεί να πεί ότι κάνθαλ είναι καλύτερο για την υγεία από οποιοδήποτε άλλο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084141 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 82 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos