vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

329 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, Buliwyf, lounik, tibolaso, funes

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
εμένα γενικότερα τα χοντρά σύρματα (όχι οι συνδυασμοί απαραίτητα) δεν μου κάθονται καλά οπότε και δεν τα προτιμώ
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω monsieur estrifan. Άμα είναι πάνω από 1mm δεν μου κάθεται καλά.    :laugh1:

Ντάξει πέραν της πλάκας με το 20ga δεν τα πήγα πολύ καλά. 4-5 στησίματα έχω κάνει μόνο βέβαια (2-3 κάνθαλ και 2 nichrome) αλλά δεν συγκινήθηκα ιδιαίτερα. Προτίμησα πιο ¨μπερδεμένα¨ σΰρματα και δεν έτυχε να ξαναπιάσω εκείνα τα καρουλάκια. Το 22/23ga ss316L της stealthvape παίζει καλά. ;)
Τρομερά παϊζουν και τα hotwires αλλά δεν έχω ιδέα από τι ακριβώς κράμα υλικών είναι, αν και έχω την εντύπωση πως το μεγαλύτερο μέρος τους αποτελείται από nichrome.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις μου έρθει το κλαπτονάκι νικελοχρώμιο πιθανολογώ ότι θα χαιρετίσω τα υπόλοιπα σύρματα όπως τους αξίζουν :yes:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Παρήγγειλα και εγω αυτο

σε 32/28

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει όταν έρθει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2017, 12:48 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό περίμενω 32-26

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Thunderhead και εγώ και το βρήκα μια χαρά! 32/28 επίσης.

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω monsieur estrifan. Άμα είναι πάνω από 1mm δεν μου κάθεται καλά.    :laugh1:

Ντάξει πέραν της πλάκας με το 20ga δεν τα πήγα πολύ καλά. 4-5 στησίματα έχω κάνει μόνο βέβαια (2-3 κάνθαλ και 2 nichrome) αλλά δεν συγκινήθηκα ιδιαίτερα. Προτίμησα πιο ¨μπερδεμένα¨ σΰρματα και δεν έτυχε να ξαναπιάσω εκείνα τα καρουλάκια. Το 22/23ga ss316L της stealthvape παίζει καλά. ;)
Τρομερά παϊζουν και τα hotwires αλλά δεν έχω ιδέα από τι ακριβώς κράμα υλικών είναι, αν και έχω την εντύπωση πως το μεγαλύτερο μέρος τους αποτελείται από nichrome.  :dontknow:
Εσύ τώρα...αυτό το 20ga...τί φάση? Με μέγγενη το στρίβεις? Και πώς το κόβεις? Πρέπει να είναι ζόρι ε...? Και σε 58άρη ατμοποιητή ας πούμε μήπως και χωρέσει? :tongue_smilie:
Γιατί εγώ όταν λέω δεν τα πάω καλά με τα χοντρά σύρματα...εννοώ μέχρι τα 26ga το πολύ... :))
Τα hot wires έχουν ενδιαφέρον...αλλά την πραγματική σύνθεση δεν τη βρήκα πουθενά...άλλος λέει είναι nichrome N60, άλλος kanthal με λίγο διαφορετική σύνθεση... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Τα hotwires μου έχουν δώσει την εντΰπωση πως είναι nichrome κι εμένα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη σύνθεσή τους. Βγάζουν πολΰ χαμηλή αντίσταση, πιο χαμηλή κι από Ni80 κι από Ni60. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε 21ga σε 3mm οι 10 σπείρες (dual coil) έβγαζαν οριακά 0.10-0.11Ω, ενώ αν ήταν κάποιο από τα δύο προηγούμενα θα έπρεπε να βγάζει 0.18-0.19Ω... Kanthal δεν είναι για κανένα λόγο πάντως. Το χρώμα και το γεγονός ότι αρπάζουν πιο γρήγορα από kanthal παραπέμπουν σε κάποιο μίγμα nichrome... δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... :dontknow:

Και το 20άρι και το 22άρι (ga) με το χέρι στρίβονται δύσκολα, ιδίως αν είναι kanthal, αλλά στρίβονται. Που να δεις πως στρϊβεται fused clapton με πυρήνα δϋο 22άρια! Μόνο με πένσα!  :laugh1:  :fight_fryingpan:


ΥΓ. Που να δεις και τι τρύπα σου κάνει άμα σε καρφώσει 22άρι σύρμα. Πάλι καλά ήταν ss316L από stealthvape που λάμπει, γιατί αν ήταν καμιά κινεζιά θα πάθαινα καμιά μόλυνση.   :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@estrifan, καλησπέρα. Συνέχισα τις παράλληλες δοκιμές (kanthal / nichrome), βέβαια μόνο με ίδια διάμετρο (0.4mm). Προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται πιο συγκεκριμένος στις τιμές (Ω, W, πυρήνες, υγρά κ.λπ.). Επίσης θέλω να τονίσω ξανά πως, ανέτρεξα στα σχετικά νήματα, συμβουλεύτηκα ξανά και τις δικές σου παρατηρήσεις. Πραγματικά, το σύρμα μου άρεσε πολύ, δίνει πολλά στο ατμιστικό αποτέλεσμα και δεν είναι λάθος να μπει πάνω από kanthal. Παρ' όλα αυτά, προσωπικά, παραμένω στο kanthal, ίσως γιατί δεν μπλέκομαι σε πολλά πολλά, ίσως γιατί έγινε μία όμορφη ρουτίνα σε όσα το χρησιμοποιώ, πολλά ίσως. [Ένα μικρό σχόλιο για τον εξωσχολικό έλεγχο θερμοκρασίας, (έχω ακόμα αρκετό δρόμο, εξάλλου μικρός είμαι ακόμα..., μην πω και για προγράμματα γιατί θα εισπράξω ένα τεράστιο μηδενικό), σαν λειτουργία δεν είναι άσχημη εμπειρία, όσες φορές την επέλεξα, όμως κι εδώ θέλω τον χρόνο μου για κατανόηση των συρμάτων κι όχι για κάτι άλλο]. Δέξου ακόμα ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Παρακαλώ αν και δεν ξέρω γιατί με ευχαριστείς ακριβώς...  ;D
Αλλά δεν τρώγεσαι...σ'αρέσει το ένα, σ'αρέσει το άλλο, πάλι στο kanthal καταλήγεις... :tongue_smilie:
Άμα δε σου ξεβάψει και αυτό δεν το αφήνεις ε... :angel:

Αποσυνδεδεμένος papageorgiou.pan

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και από μένα νέος ατμιστης νέος και στο φόρουμ

Λοιπόν παιδιά είμαι κάτοχος ενός ατμοποιητη serpent mini και για mod έχω το pico

Θα ήθελα την γνώμη - εμπειρία σας στο τι τύπου σύρμα να βάλω πάνω

Στάλθηκε από το D5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Αρέσκεται σε χοντρά σύρματα το ερπετό, 24 AWG και κάτω, twisted, clapton κτλ.
Φυσικά το πιο σωστό είναι να δοκιμάσεις και να βρεις το καλύτερο για σένα.

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
kanthal A1 0.40m δηλαδη 26ga :)

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Θα ήθελα την γνώμη - εμπειρία σας στο τι τύπου σύρμα να βάλω πάνω



μόλις μάθεις κάποια βασικά πράγματα alien wire μέχρι τότε clapton

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Καλησπέρα παιδιά , χτες ήμουν σε μια ατμιστική παρέα και μιλάγαμε για σύρματα νορμαλ αλλά και για τα ονομαζόμενα "εξωτικά" . Θέλω να σταθώ στο nichrome80 που είναι το αγαπημένο μου την συγκεκριμένη περίοδο. Ήθελα να ρωτήσω ΄το εξής , έχουμε να κάνουμε με ένα σύρμα που στην πληθώρα υλοποιήσεων του το ποσοστό νικελίου που έχει μέσα ξεπερνάει το 60- 70% πως είναι δυνατόν αυτό να είναι ασφαλές για άτμισμα χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας ή πώς είναι ασφαλές να το κάνεις micro coil και να το πυρακτώνεις ή πως είναι ασφαλές στα high end premade coils να έχουν Nichrome80-60  να το έχεις σε power mode?


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ποιος είπε ότι είναι ασφαλές? Εγώ δεν το πυρακτώνω και δεν ενώνω τις σπείρες, πάντα αραιές τις κάνω. Αντιθέτως πυρακτώνω το Ν80 ribbon γιατί συνήθως πρέπει αν θες να στήσεις σωστά, αλλά δε λέω ότι είναι ασφαλές και δεν το κάνω πλέον συχνά.
Πάντως οι παλιοί ατμιστές που έστηναν με φυτίλι κάποτε και ψιλά σύρματα μέχρι 0,20mm, το εγκατέλειψαν προοδευτικά για χάρη του κάνθαλ, ακριβώς λόγω της μεγάλης περιεκτικότητάς του σε νικέλιο.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Σε ευχαριστώ πολύ Ribot. Επιβεβαίωσες τις σκέψεις μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110797 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159985 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530861 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet